Alexandros Spyridonidis Biisoneiden takakentälle
Koripallon miesten 1. divisioona A:n kauteen kovaa vauhtia valmistautuva LoKoKo Bisons sekä kreikkalainen Alexandros Spyridonidis ovat solmineet 1+1 vuotisen pelaajasopimuksen.
Lue lisääKoripallon miesten 1. divisioona A:n kauteen kovaa vauhtia valmistautuva LoKoKo Bisons sekä kreikkalainen Alexandros Spyridonidis ovat solmineet 1+1 vuotisen pelaajasopimuksen.
Lue lisääHelsinki Seagulls on kiinnittänyt pelintekijän paikalle yhdysvaltalaisen Kendale McCullumin. 24-vuotias Wisconsin-Parksiden ja Lewisin yliopistojen kasvatti ihastutti taidoillaan Saksan kovatasoisessa ProA-liigassa heti ensimmäisenä ammattilaisvuotenaan Paderbornin joukkueessa.
Lue lisääKouvottarien kotimainen osasto vahvistuu entisestään kun 180-senttinen Kaisa Kuisma liittyy joukkueen vahvuuteen tulevan kauden kattavalla sopimuksella. Sopimus sisältää kuluvan kuun loppuun ulottuvan ulkomaan option. Kuisma on kotoisen naisten Korisliigan lisäksi pelannut yhden kauden Portugalissa.
Lue lisääBC Nokian Korisliiga-joukkue on kiinnittänyt ensimmäisen ulkomaalaisvahvistuksensa, kun viidennen ammattilaiskautensa aloittava takapelaaja Wes Washpun, 27, on tehnyt pelaajasopimuksen Näätien kanssa.
Lue lisääKouvot on solminut ensi kauden kattavan pelaajasopimuksen 181-senttisen Tuomas Hirvosen kanssa. Tumppi on Kouvoille ja kouvolalaisille hyvin tuttu pelaaja sillä nuorimies on pelannut kotikaupunkinsa korisylpeyden paidassa jo peräti 284 pääsarjaottelua.
Lue lisääHelsinki Seagulls on tehnyt sopimuksen Kanadan Montrealista kotoisin olevan Mambi Diawaran kanssa.
Lue lisääTampereen Pyrintö on tehnyt jatkosopimuksen kaudelle 2020/2021 Emilia Anttilan, Jemina Vidgrenin, Heli Poikelan, Iina Mäkelän, Emma Törnblomin sekä Liisa Taposen kanssa.
Lue lisääTeemu Rannikkoa ei pidetä ihmeellisenä tanssimiehenä, mutta koripalloilijana miehen arvostus on sitäkin korkeammalla. Tammikuisesta sääriluun murtumasta toipuva Rannikko on pohtinut kesän ajan huikean uransa jatkoa ja nyt on varmaa, että "Taikurin" viimeinen tanssi Korisliigan parketeilla on tosiasia.
Lue lisääKatajattarien ensimmäinen uusi kiinnitys ei olekkaan Joensuulaiselle yleisölle niin uusi, sillä Kataja-paitaan tekee paluun seuran oma kasvatti Jenna Viljakainen.
Lue lisääNaisten Korisliigaan valmistautuva Catz on tehnyt ensi kauden mittaisen sopimuksen kolmen juniorimyllynsä läpikäyneen pelaajan kanssa.
Lue lisääJustin Pierce on Kobrien kolmas amerikkalaisvahvistus ja rookie pelaajana aloittaa siten ammattilaisuransa Lapualla.
Lue lisääNaisten Korisliigaan varsin kotimaista rosteria kokoava Catz hankki loppuviikosta ensimmäisen uuden nimen joukkueeseen, kun Vimpelin Vetoa viiden kauden ajan edustanut Taru Timo kirjoitti sopimuksen lappeenrantalaisten kanssa.
Lue lisääHelsinki Seagulls on tehnyt kahden vuoden mittaisen pelaajasopimuksen 31-vuotiaan Antti Kanervon kanssa.
Lue lisääKTP-Basketin korisliigajoukkueen kotimaisten sopimuspelaajien joukko täydentyi seitsemään, kun 25-vuotias, 192-senttinen takamies Joni Herrala allekirjoitti kaksivuotisen pestin seuran kanssa perjantaina.
Lue lisääKouvot on tehnyt pelaajasopimukset 183-senttisen Valtteri Leinon ja 206-senttisen Veeti Helakorven kanssa. Leino on edustanut Kouvoja aiemmin kausilla 2009-18 niin juniorijoukkueissa kuin Korikouvojen ja edustuksenkin paidassa. Helakorpi siirtyy Kouvolaan Tapiolan Hongan riveistä.
Lue lisääCatzin aktiivisuus pelaajamarkkinoilla jatkuu. Nyt joukkue on tehnyt jatkosopimuksen Vimpelin Vedosta viime syksynä Catziin tulleen Tuulia Timon kanssa.
Lue lisääMiesten 1-divisioona A-kauteen valmistautuva LoKoKo Bisons on solminut 1+1-vuotisen sopimuksen Aku Haikosen, 24, kanssa. Haikonen on pelannut viimeiset kolme kautta ”paikallisvastustaja” Forssan Koripoikien paidassa.
Lue lisääRoosa Frimodig ja Elli Salovaara jatkavat tutussa Taret -paidassa myös tulevalla kaudella. Frimodigille kausi on viides ja Salovaaralle toinen kouvolalaisjoukkueessa.
Lue lisääLappeenrannan Catzin rosteri täydentyi eilen toisella pelaajalla, kun kaksi edelliskautta ulkomailla pelannut Veera Pirttinen tekee paluun kissapaitaan.
Lue lisääLappeenrannan Catzin edustajat ovat saaneet istua neuvottelupöydissä viime päivinä. Catz ilmoitti taannoin Mika Haakanan jatkavan joukkueen peräsimessä myös tulevalla kaudella ja tänään saatiin myös ensimmäinen pelaajasopimusuutinen, kun kissojen kapteenina viime kaudella toiminut Roosa Kosonen kirjoitti nimensä yksivuotiseen sopimukseen.
Lue lisää© 2025 UrheiluSuomi.com.